איך למנוע עבריינות אצל עובדים באמצעות הטכנולוגיה

שעון
שעון
ניהול של עסק שבו עובדים בני נוער, יכול להיות מאתגר במיוחד לאור העובדה שמדובר בגיל סוער ביותר. עבריינות אצל עובדים צעירים הינה דבר נפוץ יחסית והיא עלולה להתרחש בבתי עסק מכל התחומים. היכולת של המנהלים להתמודד עם מעשי פשיעה בתוך מקום העבודה בצורה הנכונה, כמו גם להפיק לקחים ולעשות שימוש באמצעים שעשויים למנוע את אותם המעשים, היא זו שתוביל לניהול תקין של המקום ולמניעת הישנות המקרים – בתקווה שגם אצל עובדים צעירים חדשים שיגיעו בהמשך.

באילו מקומות עבודה עבריינות אצל עובדים תהיה שכיחה?

העסקת בני נוער במקומות עבודה שונים היא עניין מבורך, במיוחד עבור צעירים ש"לא מוצאים את עצמם" אחרי שעות בית הספר ובחופשות. אין מנהל ששמח לגלות שהעובדים שלו גונבים סחורה, למשל, או מרמים בדיווח על שעות העבודה שלהם ובכך מעלים את משכורתם שלא כחוק. סיטואציות כאלה, מלבד אי הנעימות שבהן, מחייבות מעורבות של מערכת המשפט ולכן שכירת עורך דין פלילי היא, בסופו של דבר, הפתרון בו בוחרים בעלי עסקים רבים – כיוון שהם זקוקים לסיוע משפטי לצורך הגשת תביעה כנגד העובדים הצעירים. מקרי עבריינות בקרב בני נוער עובדים, קורים בכל מקום למרבה הצער, כך שההתמודדות של ההנהלה חייבת להיעשות תוך ראייה של כלל המשתנים.

האם טיפול משפטי הוא הדרך היחידה להתמודדות עם הבעיה?

תמיד יהיו פשעים קטנים שיתבצעו ולא ניתן יהיה למנוע אותם, אך אין זה אומר שמנהלים חייבים להשלים עם המצב. במקרים מסוימים ניתן להקשות משמעותית על ביצוען של העבירות ובכך – למנוע הרבה מאוד התעסקות ואי נעימות. מקרה כזה הינו, לדוגמה, עבירה של דיווח שקרי על שעות העבודה ו"החתמת כרטיס" שאיננה משקפת את שעות העבודה האמיתיות של העובד. זוהי עבירה נפוצה מאוד, שקל לבצע אותה כאשר כרטיס העובד באותו ארגון הוא ידני ואפילו כאשר הוא ממוחשב ומיוצר בטכנולוגיה ישנה: קיימים לא מעט עובדים ש"בורחים" הביתה באמצע יום העבודה ומבקשים מעובדים אחרים, שעדיין נמצאים במקום, להחתים את הכרטיס בתום יום העבודה במקומם. עירוב של משטרה יכול, אולי, לטפל נקודתית בעבירה שהתרחשה, אבל זהו איננו פתרון ארוך טווח.

כיצד שימוש בטכנולוגיה חדישה תסייע למניעת פשיעה בקרב עובדים?

כאשר דיווח הנוכחות נעשה בצורה חדשנית, המצריכה הזדהות אישית של העובד בדרך שאינה ניתנת לזיוף – כדוגמת שימוש בטביעת אצבע, היקף הזיופים ירד באופן דרסטי. מניעה של עבריינות מהסוג הזה עשויה להוביל לירידה ממשית של פשיעה מסוגים אחרים בארגון, במיוחד כאשר ההנהלה מנחילה תו התנהגות שאיננו משתמע לשתי פנים. שימוש באמצעי הרתעה כמו גם ענישה משמעותית, לאחר ייעוץ מקצועי של עורך דין המתמחה בפלילים, יכול להוביל לתוצאה הטובה ביותר ול"חינוך מחדש" של העובדים, מה שכמובן גם יפעל לטובתם בהמשך דרכם.
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם