צור קשר/הצעת מחיר

תמיכה טכנית : 03-7214020
טלפון מכירות : 03-7214000

זכויות עובדים במקום העבודה

1526907942

עובדים רבים מכירים את החובות, הנגזרות מחוזה ההעסקה, אבל לא זכויותיהם הרבות, ששומרות על עתידם ועל עתיד משפחתם. אילו זכויות מגיעות לעובדים שכירים מתוקף החוק במקום העבודה במקרים של מחלה, תאונה, פיטורים, פרישה, ואפילו חופשה?


זכויות בתקופת סיום העבודה

לאחר שהעובד סיים את ההתקשרות שלו עם המעסיק הוא זכאי לזכויות המסדירות את הזכאות שלו להחזרים כספיים לרבות בדיקת החזר מס הכנסה, החזר דמי אבטלה וביטוח לאומי.
ככלל, עובד שצבר 18 חודשי עבודה בטווח של 24 חודשי עבודה זכאי להחזרי אבטלה בשיעור של אחוזים גבוהים משכרו.

במקרה, וסיום ההעסקה נעשה ביוזמת המעסיק, קיימת בחוק התייחסות לתקופת הודעה מוקדמת, הכוללת, זימון לשימוע לפני פיטורין, הקראת החלטת השימוע, מתן מכתב פיטורין חתום בחותמת וחתימת המעסיק, ומתן התראה מוקדמת בפרק הזמן המקובל בחוק.
בהמשך זכאי העובד לפנות אל חברות הביטוח (בהתאם לפרטים, שיקבל במחלקת שכר) על מנת לדרוש את הפיצויים המגיעים לו כחוק).
בנוגע לקופות גמל ופנסיה, תפקידו של המעסיק להעביר הודעה אל הגופים, המנהלים את הקרנות, בדבר הפסקת ההפקדה עבור העובד.
העובד זכאי לקבל מן המעסיק (בדרך כלל ממחלקת השכר בארגון) את הפרטים המזהים של החברות, המנהלות את קופות החיסכון שלו.


זכויות בתקופת העבודה

זכויות בתקופות העבודה מסדירות את נושאי תנאי העבודה. לרבות זמני ההפסקה בין העבודה ( החוק מחייב מינימום זמן הפסקה של רבע שעה כל 4 שעות ), כיבוד זמני תפילה, הזכות לקבלת חדר שירותים תקין וראוי לשימוש, זכויות המסדירות את אורך יום העבודה ( עד 12 שעות ללא אישור מגורם חיצוני לארגון) הזכות להפסקה בין ימי העבודה ( 8 שעות לפחות בין יום עבודה אחד לזה שיבוא אחריו) זכויות הקשורות לחיי משפחה, כמו שעת הורות או שעת הנקה ( שחלה גם על אבות) ומסדירה תנאי יציאה מוקדמת עבור טיפול בתינוקות ופעוטות. וכן זכויות המסדירות את תנאי החופשה. ( החוק קובע מינימום ימים לזכאות עבור ימי חופשה)


זכויות מחלה

החוק מסדיר את סוגיית ימי המחלה לעובדים ולבני משפחותיהם, לרבות ילדיו.
עלפי החוק, זכאי העובד ליום וחצי של מחלה בגין חודש עבודה, כאשר תנאי ההעסקה מתייחסים למשרה מלאה (כלומר 18 ימי מחלה בשנה) היעדרות של מעל יום מחלה אחד מזכה לתגמול מודולרי. למרות, שברוב מקומות העבודה התגמול , באופן חלקי, מהיום השני, ימי המחלה נספרים מהיום הראשון.
במידה וילדיו של העובד חולים, עליו להציג אישור רפואי, המעיד על אי כשירותם, על מנת לקבל תגמול בגין מימוש זכות זאת.


הריונות ולידה

קיימת התייחסות בחוק גם לימי מחלה בגין שמירת הריון, זכאות להיעדרות של עד 80 שעות על חשבון המעסיק בגין בדיקות, וכן זכאות לחופשת לידה לפרק זמן מינימאלי של 15 שבועות, שעבורם זכאית העובדת השכירה לגמול דמי לידה, אותו עליה לדרוש באמצעות המוסד לביטוח לאומי.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

האם רשאי מעביד לקבל במקרים מיוחדים דו"ח איכון של הטלפון הנייד של העובד?

האם רשאי מעביד לקבל במקרים מיוחדים דו"ח איכון של הטלפון הנייד של העובד?

רקע לגבי תביעה לתשלום בגין עבודה בשעות נוספות, פיצויי פיטורים עובד הגיש כנגד החברה בה עבד תביעה לתשלום בגין עבודה בשעות נוספות , פיצויי פיטורים אי תשלום עבור הודעה מוקדמת ועוד.העובד עבד במחלקת המכירות של החברה באתרים שונים בארץ במשך כשבע עשרה שנים . לצרכי עבודתו עבד שעות נוספות וכן…

למאמר המלא >
דיני עבודה שכל מעסיק חייב לדעת

דיני עבודה שכל מעסיק חייב לדעת

ניהול עסק זו משימה מורכבת ביותר, הדורשת ראייה אסטרטגית, יחסי אנוש טובים, הבנה כלכלית ועוד. ישנו כמובן המישור המשפטי המחייב את המעסיק לעמוד בתנאים מסוימים, כדי להבטיח את הזכויות של העובדים בעסק. במאמר זה נדבר על כמה מדיני העבודה המרכזיים ביותר, שבהם חייב המעסיק לעמוד כדי לשמור על זכויותיהם של…

למאמר המלא >
חוק הגנת השכר (תיקון מס' 24)

חוק הגנת השכר (תיקון מס' 24)

חוק הגנת השכר (תיקון מס' 24), התשס"ח-2008ביום 6.7.2008 פורסם חוק הגנת השכר (תיקון מס' 24), התשס"ח-2008, המתקן את חוק הגנת השכר, התשי"ח-1958 (להלן - החוק). להלן עיקרי התיקון (שתחולתו מיום 1.2.2009, למעט אחד מסעיפי העונשין שתחולתו מיום 6.7.2008).פנקס שכר ותלוש שכרמעביד חייב לנהל פנקס שכר ולמסור לכל עובד בכתב תלוש…

למאמר המלא >

מעוניין בהצעת מחיר?

התקשרו 03-7214000

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם