צור קשר/הצעת מחיר

תמיכה טכנית : 03-7214020
טלפון מכירות : 03-7214000

חוק דיווח נוכחות

1643810377

כדי להגן על זכויות העובדים החוק בישראל מחייב מעסיקים לערוך רישום של שעות העבודה. זאת כדי להבטיח שקיפות ומידע מלאים אודות שעות העבודה של העובד, שעבורם הוא מקבל שכר, כולל שעות נוספות. כל מעסיק באשר הוא חייב להכיר את החוק לדיווח נוכחות, לא רק שמדובר בחובה אלא גם משום שהרישום הקפדני יכול למנוע קונפליקטים ולסייע במקרים של תלונות מצד העובד. 

מהו חוק דיווח נוכחות?

בתוך החוק לשעות עבודה ומנוחה, ישנו גם חוק דיווח נוכחות המורה כי על המעסיק לנהל רישום שוטף, שבו מפורטות שעות העבודה, שעות המנוחה, שעות נוספות וגמול עבודה בסופי שבוע. השעות המתועדות ברישום חייבות להיות כלולות גם בתלוש השכר של העובד. כמובן שהמשכורת המצוינת בתלוש השכר חייבת לעלות בקנה אחד עם כמות השעות המתועדות והמפורטות. 

בחוק כתוב כי יש לערוך רישום של שעות באופן שוטף. ניתן לבצע רישום זה באמצעים מכניים, דיגיטליים או אלקטרוניים. במקרים שבהם הראשון לא נעשה באמצעות שעון נוכחות מכל סוג שהוא, יהיה העובד חייב לרשום את שעות עבודתו ובסוף יום העבודה לקבל אישור וחתימה על תיעוד זה. 

חשוב להבין כי במקרים שבהם העובד טוען כי לא ניתן לו שכר כראוי, חובת ההוכחה שלא כך הדבר חלה על המעסיק. לכן, חוק החתמת שעון נוכחות אינו מגן אך ורק על העובד, הוא גם מגן על המעסיק במקרים שבהם עולות טענות כאלה מצד עובדים. כאשר תיעוד זה אינו מתבצע והעובד לא מקבל תלוש שכר כדרוש בחוק, המעסיק חושף עצמו לתביעות שבהן הוא יהיה זה שחייב להוכיח שהדברים התנהלו בצורה תקינה. 

כיצד ניתן לתעד נוכחות בצורה הטובה ביותר? 

כאמור, החוק לדיווח נוכחות מפרט כי ניתן לבצע רישום שעות באמצעים מכניים, דיגיטליים או אלקטרוניים. אם בעבר הרישום היה נעשה באמצעות החתמת כרטיס נוכחות מכנית במכונה, כיום ישנם פתרונות מתקדמים הרבה יותר. ישנם שעוני נוכחות חדשניים המאפשרים לא רק רישום קפדני, אלא גם דיווח שעות מרחוק, מניעת כניסת עובד אחד בשם של עובד אחר, העברת מידע לתוכנות ניהול שעות עבודה ועוד. 

ישנן למשל אפליקציות שבהן ניתן לדווח נוכחות מהמכשיר הנייד. שעון נוכחות זה מתאים במיוחד לעובדים שאינם עובדים בתוך המשרד, אלא באתרים שונים. באפליקציות אלה ישנו גם איכון של מיקום העובד בעת הדיווח. כך יכול המעסיק לדעת שאכן העובד נמצא באתר. 

ישנם אפילו שעונים ביומטריים, המאפשרים רישום באמצעות הצגת טביעת אצבע, כף יד או תווי פנים של העובד. כך יכול המעסיק להבטיח שלא יעשה רישום נוכחות מטעה של עובד אחד במקומו של אחר. עם שעוני הנוכחות הללו אין כל אפשרות של העתקות או זיופים ברישום. 

סוגים נוספים של שעוני נוכחות הם שעוני קרבה ושעוני כרטיס מגנטי, המשולבים פעמים רבות במערכת הכוללת גם זיהוי ביומטרי, אך לא רק. 

מדוע כדאי להצטרף לשעון הנוכחות של JB Clock?

עם תוכנת הנוכחות של JB Clock, תוכלו לנהל את רישום שעות העבודה בצורה פשוטה, קלה וידידותית למשתמש. התוכנה תסייע לכם לחשב את שעות העבודה בקלות ובדיוק רב, כך שכל תלוש שכר יהיה מותאם לחוק דיווח הנוכחות. 

בתוכנה ניתן להזין כניסות ויציאות של העובדים, לסמן איחורים או הגעה מוקדמת, להגדיר הסכמי עבודה ולצפות בנתונים גם מתחנות אחרות ברשת. בנוסף, ניתן לדווח ללא קושי על חופשות, מחלות, ימי מילואים ועוד. יתרון נוסף מצוין של תוכנה זו הוא, שניתן ליצור חלוקה לחברות, סניפים, מחלקות או תפקידים לפי הצורך גם כן. 

לפרטים, צרו איתנו קשר בטלפון 03-7214000

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

דמי הבראה 2016

דמי הבראה 2016

דמי הבראהמאת עו"ד עדי ינקלביץ התעריף המעודכן במגזר הפרטי עודכן ל 374 ₪ ליום הבראה (החל מ- 7/2014). עורכת דין עדי ינקלביץ' המתמחה בדיני עבודה סוקרת את השאלות העיקריות בנושא זה: בהתאם לצו ההרחבה בדבר השתתפות המעביד בהוצאות הבראה ונופש (להלן גם: צו ההרחבה הכללי במשק), זכאי כל עובד לתשלום…

למאמר המלא >
עדכוני חקיקה ופסיקה

עדכוני חקיקה ופסיקה

עדכוני חקיקה ופסיקהאיזה חלק מה"לא" לא הבנת עד לפה? לא זה לא זה לא זה לא...יותר ויותר פסקי דין ניתנים כנגד מנהלים באופן אישי (בנוסף לחבות החברה) בקשר להטרדות מיניות. הגדרת "הטרדה מינית" כוללת, על פי פסקי הדין החדשים, הצעות חוזרות של מנהל ל"חברות", מחמאות בעניין גוף וגזרה ואין בעובדה…

למאמר המלא >
זכויות עובדים במקום העבודה

זכויות עובדים במקום העבודה

עובדים רבים מכירים את החובות, הנגזרות מחוזה ההעסקה, אבל לא זכויותיהם הרבות, ששומרות על עתידם ועל עתיד משפחתם. אילו זכויות מגיעות לעובדים שכירים מתוקף החוק במקום העבודה במקרים של מחלה, תאונה, פיטורים, פרישה, ואפילו חופשה? זכויות בתקופת סיום העבודה לאחר שהעובד סיים את ההתקשרות שלו עם המעסיק הוא זכאי לזכויות המסדירות…

למאמר המלא >

מעוניין בהצעת מחיר?

התקשרו 03-7214000

או השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם